август, 2016 ел
сишәмбе

2016 елның 8 августы көнне Теләче районы башлыгы И.Ф.Зарипов имзалаган 2016 ел уңышын җыеп алуда катнашкан механизаторлар арасында 3 конлек аралыгында беренчелеккә чыккан комбайнерларны буләкләү буенча 5 нче номерлы Протокол нигезендә алдынгы комбайнерларга акчалата премия бирелэ.

Көнкүрештә янгын куркынычсызлыгының элементар нормаларын балага кече яшьтән үк өйрәтергә кирәк. Нәкъ менә мәктәпкәчә нәниләр аралаша башлый, уен, уку, хезмәт һәм спорт эшчәнлегендә катнаша. Эшчәнлекнең һәрбер күрсәтелгән төре янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен өйрәтү өчен кулланыла . Шушы темага кагылышлы балалар әдәбиятеннан башлау бик урынлы, аннан янгын куркынычсызлыгы элементларын балалар уенына кертү бакчабызның төп бурычлары булып тора.Соңгы араларда балалар арасында янгыннарны кисәтү буенча системалы эш алып баруда кискен ихтыяҗ туды. Тәрбияченең бурычы балаларның яшь үзенчәлекләрен истә тотып куркынычсызлык таләпләре белән таныштыру, кирәкле белемнәр белән коралландыру. Балалар белән эшләгәндә төрле укыту чараларын (рәсемнәр, альбомнар, фотографияләр, кинофильмнар һ.б.) максималь рәвештә кулланыла.Мәсәлән, бүген тәрбияче Ибрагимова А.Р.беренче кеченәләр төркемендә"Янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләре"буенча әңгәмә уздырды. Сөйләшү барышында янгынның никадәр куркыныч булуы hәм ут белән бик сак булырга кирәклеге турында аңлатылды .С.Маршакның "Песи өе" әкиятен укыды. Балалар кызыксынып тыңладылар,бик теләп сорауларга җавап бирделәр.

Бу чара китап укучыларны кызыксындыру, китап укуга тарту максатыннан оештырылды. Күргәзмәгә  бакчачылык,  яшелчәләрне кышка әзерләү рецептлары буенча китаплар, шулай ук кәрҗин белән яшелчә, җиләк – җимешләр куелды.

Дуслары булган кеше генә бәхетле була. Йөз сум акчаң булганчы, йөз дустың булсын, диләр. Чынлап та, дуслары булган кеше беркайчан да югалып калмый. 6 август көнне Урта Мишә авыл китапханәсендә укучылар белән дуслык,татулык темасына багышланган мәкальләр укыдык.

Тормыш мэшакатьлэрен читкэ куеп, ханымнар «Велосипед-безнен дустыбыз» дигэн сэяхэткэ чыктылар. Кеше узенен тэнен кочле, сэламэт итеп тэрбияли алса, ул тормыш авырлыкларына да каршы тора ала. Мондый сэяхэтлэр бик кирэк хэм файдалы!

Балалар экологик табышмакларына, сорауларына җаваплар таптылар. Кичә бик күңелле үтте. Барлык балаларга да бүләкләр тапшырылды.

5 август көнне Үзәк авылы мәдәният йортында районыбызнын  Олы Нырсы авылында туып- ускэн,  олы хормэткэ лаек,   Социалистик хезмэт Герое исеменэ лаек булган Галеев Габдулхак Галеевичны искэ алу кичэсе булып узды.