май, 2018 ел
җомга

На данном мероприятии приняли участие и выступили Руководитель Центра поддержки предпринимательства некоммерческой микрокредитной организации «Фонд поддержки препринимательства Республики Татарстан» Гумеров Тимур Альбертович, начальник финансово-экономического управления Союза организаций потребительской кооперации Республики Татарстан Шакирова Лилия Файзрахмановна, представители налоговых органов и банков. Особо отличившиеся предприниматели и фермеры района были награждены Почетными грамотами и благодарственными письмами главы района.

Шул уңайдан, Шармаш авыл китапханәсе «Почемучки» клубы балаларын «Сначала АЗдаБУКИ, а потом  другие науки» дип исемләнгән китапханә дәресенә чакырды.

Дәрес барышында балаларга бәйрәмнең барлыкка килүе, аның тарихы, һәм әһәмияте турында әңгәмә үткәрелде һәм «Дар Кирилла и Мефодия» дигән презентация күрсәтелде. Ахырдан без балалар белән «Откуда пришла  книга» дигән китабына анализ ясадык.

Бүген Иске Җөри балалар бакчасында зур бәйрәм –бакча белән хушлашу кичәсе. Балалар бәйрәмдә җырлар җырладылар, биеделәр, шигырьләр сөйләделәр, күңелле һәм кызыклы уеннар уйнадылар. Әти-әниләр балаларыбызга үзләренең киңәшләрен бирделәр, балалар бакчасында эшләүчеләргә ихлас рәхмәтләрен әйттеләр. Ахырдан бакча мөдире үзенең матур теләкләрен әйтеп, бүләкләрен тапшырды. Хәерле, ак юл сезгә балалар!

2018 нче елның 25 маенда гаиләгә һәм балаларга социаль ярдәм күрсәтү бүлеге психологы Зиннатова Г.Р. “Ана булу бәхете” программасы кысасында йөкле хатыннар белән чираттагы дәресен үткәрде. Дәреснен максаты – йөкле хатыннарның эмоциональ халәтен яхшырту, йөклелек чорында булган организмдагы психофизиологик үзгәрешләр белән таныштыру иде.

2018 нче елның 25 маенда гаиләгә һәм балаларга социаль ярдәм күрсәтү бүлеге психологы Зиннатова Г.Р. “Син үзең генә түгел” программасы буенча чираттагы дәресен үткәрде. Әлеге программа гомумбелем йортларында төрле яшьтәге укучылар арасында суицидны булдырмау максатыннан профилактик һәм коррекцион эшләр оештыруга юнәлгән.

Әлеге занятие яшьүсмерләргә үзләренең тискәре хис - тойгылары белән идарә итәргә һәм тормышны уңай яктан бәяләргә ярдәм итә.

Зур «Белем корабы» балаларны мәктәп юлына озатты. Аларны озатырга кече яшьтәге балалар да  керделәр. Бәйрәм ике телдә җыр-бию, шигырьләр белән бер сулышта узды, хэттә балалар инглиз телендә дә җыр җырлап күрсәттеләр. Ә әти-әниләр, әби-бабайлар, килгән кунаклар балаларның һәрбер чыгышын олылап алкышларга күмделәр; тәрбиячеләргә, бакча коллективына зур рәхмәтләрен белдерделәр. Бәйрәм һәркемнең күңелендә тирән эз калдырды.

Любые сведения из Единого государственного реестра недвижимости  можно получить в любом регионе нашей страны, независимо от места нахождения объекта или же места регистрации человека. Так, жители других регионов могут запросить сведения о домах, квартирах, земельных участках, расположенных в Татарстане, а татарстанцы в свою очередь, не выезжая за пределы республики, получить информацию об объектах, расположенных  за сотни километров отсюда.

Чара барышында презентация аша бәйрәмнең  әһәмияте, Кирилл һәм Мефодий славян алфавитын төзүгә нигез салулары турында сөйләнде. Мондый чаралар укучыларга туган телгә, ватан тарихына булган мәхәббәте уятырга ярдәм итә.

Шул көн уңаеннан, 25 май көнне Теләче җирлекара китапханәсе «Китап алыйк кулларга» дип исемләнгән ял паркында акция үткәрде. Акциядә өлкән сыйныф һәм кече сыйныф укучылары катнашты.

24 май көнне көнне безнең балалар бакчасы педагоглары Галимова Н.Ф. һәм Ярмиева З.М. Саба “Шоколад” балалар бакчасында республика күләм «Использование цифровых обучающих объектов в процессе развития русской речи и культуры» темасына багышланган семинар-тренингта катнаштылар. Семинарда Саба “Шоколад” балалар бакчасы тәрбиячеләре, башка якын-тирә районнардан килгән педагогларга, кече яшьтәге балаларны рус теленә өйрәтүдә «Живые сказки» онлайн-мәктәп белән эшләү тәҗрибәсе белән уртаклаштылар.