май, 2018 ел
җомга

Проект Татарстан Республикасы Президенты Аппараты, Хәйрия эшчәнлеге  мәсьәләләре буенча Республика советы, Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы, Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы тарафыннан гамәлгә ашырыла. Мәдәни - белем бирү проекты "Укучының мәдәни көндәлеге" Республика бәйгесенең муниципаль этабында актив катнашканы өчен Ямбулат башлангыч гомуми белем бирү мәктәбенең 1 сыйныф укучысы Гыйльфанова Азалия Грамота белән бүләкләнде.

Федеральным законом от 27 ноября 2017 года № 337-ФЭ «О внесении изменений в статью 7 Федерального закона «О внесении изменений в Федеральный закон «О применении контрольно-кассовой техники при осуществлении наличных денежных расчетов и (или) расчетов с использованием платежных карт» и отдельные законодательные акты Российской Федерации» внесены изменения в статью 7 Федерального закона от 03.07.2016 № 290-ФЗ «О внесении изменений в Федеральный закон «О применении контрольно-кассовой техники при осуществлении наличных денежных расчетов и (или) расчетов с использованием платежных карт» и отдельные законодательные акты Российской Федерации», которые вступили в силу 28 ноября 2017 года.

Дөньяда һөнәрнең  берничә мең  төре бар. Шулар арасыннан ничек үзеңә туры килгәнен сайлап алырга? Алан авылы китапханәчесе Алан урта мәктәбенең 9 сыйныф укучылары белән “Синең һөнәрең- синең киләчәгең” дигән темага әңгәмә үткәрде, аларга шушы юнәлештә каршылыклар килеп чыкмасын дигән максат белән, китаплар тәкъдим итте. Әңгәмә ахырында барлык укучыларга да “Китапханәнең укучысы бул!” акциясе кысаларында , бердәм китап укучы билетлары тапшырылды.

Уен нәтиҗәләре буенча  1 урын: Теләче урта мәктәбе командасы

2 урын: Шәдке урта мәктәбе командасы

3 урын:Олы Нырсы урта мәктәбе командасы.

Бу тамашаны көндез бакчага йөрүче балалар һәм кичен әти-әниләр карады. Әкиятне балалар белән берлектә рус теле тәрбиячесе Ярмиева З.М. әзерләде. Ул балаларнын ел буе рус теле шөгылләрендә  өйрәнгән белемнәрен туплап, матур костюмнар һәм декорацияләр ясап, мавыктыргыч әкият күрсәтте. Тамаша бик эчтәлекле, кызыклы булды, балаларга  һәм әти-әниләргә дә бик ошады

Территориальным отделом Управления Роспотребнадзора по РТ (Татарстан) в Сабинском, Мамадышском, Кукморском, Тюлячинском  районах в период с 18.05.2018 г. до 25.05.2018 г.  проводится «горячая линия» для населения, по вопросам общественного питания в общеобразовательных и дошкольных учреждениях в преддверии  окончания учебного года и начала летних каникул.

Китапханәче белән клуб мөдире кичә ахырында уенда катнашкан һәрбер гаиләгә истәлекле бүләкләр тапшырды.

4 май көнне Ямбулат авылы китапханәсе 1941 - 1945 еллардагы Бөек Ватан сугышында Җиңү көненә карата "Балаларга сугыш турында укыйбыз" ( "Читаем детям о войне" ) дип исемләнгән  IX Халыкара акцияне үткәрүгә кушылды.  Акциянең оештыручысы булып Татарстан Республикасының дәүләт бюджет мәдәният учреждениесе "Самара өлкә балалар китапханәсе" тора. Акциядә катнашканы өчен Ямбулат авылы китапханәсе диплом белән бүләкләнде.

Күргәзмәдә гаиләнең хәзерге җәмгыятьтәге урыны, гаилә мөнәсәбәтләренең борынгы вакытлардан хәзерге көнгә кадәр булган тарихы, бала тәрбияләү проблемалары, сәламәт яшәү рәвеше турында сөйләүче китаплар урнаштырылды.