март, 2018 ел

Вступили в силу изменения в ПДД, касающиеся ношения светоотражающих жилетов.

Нововведение заключается в обязанности при вынужденной остановке транспортного средства или ДТП вне населенных пунктов в темное время суток находиться в куртке или жилете со светоотражающими полосами. Соответствующие изменения в правила дорожного движения вступили в силу с 18 марта 2018 года.

Нововведение заключается в обязанности водителя при вынужденной остановке транспортного средства или ДТП вне населенных пунктов в темное время суток находиться в куртке или жилете со светоотражающими полосами. Такое же требование будет действовать в случае условий ограниченной видимости.

Төрле сыйныф укучылары  катнашындагы  чара  чәй өстәле  артында үтте.  Укучыларга кыскача шәҗәрә турында  аңлату эше алып барылды һәм аларга үзләренең  нәсел агачларын  барлый торырга  кушылды. Киләчәктә китапханәдә үзләре белән берлектә шәҗәрә агачын төзу планлаштырыла.

Кызлар арасындагы ярышта 8 команда Кукмара, Арча, Теләче районнарыннан  чыгыш ясады. Волейбол буенча Теләче спорт мәктәбе тренерлары Зәкиев Әзһәм Хамзович һәм  Габделхаев Рәшит җитәкчелегендә “Теләче” спорт мәктәбе командасы составында Шәтке, Теләче мәктәбе кызлары  катнашты.

Ярыш нәтиҗәләре буенча кызлар арасында Шәтке мәктәбе кызлары командасы 2 урынны яулады. Теләче мәктәбе 4 урында.

Газета – ул китапханә тормышын киң чагылдырган мәгълүмат чарасы. Без анда китапханәдә булган барлык яңалыкларны яктыртабыз. Газетаны укысагыз китапханәдә булган барлык яңалыкларны да белерсез.

Кичәне китапханәче Сәйфетдинова Р. яулык тарихы белән таныштырудан башлады.

Яулыкларда татар халкының тарихы да чагыла. Элегрәк әби- әниләребез башларына өрпәк(өчпочмаклы яулык) һәм тастар (ак киндердән киселгән озынча яулык) бәйләп йоргәннәр.Тора –бара фабрикада эшләнүче дүртпочмаклы яулыклар барлыкка килгән...

Хак әйтәләрдер тарих яшәгәдә, йолалар сакланганда милләт яши. Кичә дәвамында бик күп истәлекләр яңарды, яулык сүзе  кергән җырлар башкарылды. Истәлекләр, яулыклар тарихы чәй табыны артында дәвам итте.

Китапханәдә  уздырылган "Каникулда китап белән” дип исемләнгән мәгълүмати сәгать кысаларында  китапханәнең  актив укучыларына  кызыклы  китаплар тәкъдим ителде. Балалар китапханә буйлап сәяхәт иттеләр, үзләрен кызыксындырган күп кенә сорауларга җавап таптылар.

Китап күргәзмәсендәге китаплар ярдәмендә китап укучылар М. Горькийның тормыш юлы һәм иҗаты белән таныша алачаклар.

Китапханәдә кече яшьтәге мәктәп укучылары өчен «Толстой һәм без» дигән кычкырып уку сәгате үткәрелде. Әлеге уку сәгате Татарстанда Толстой елы буларак оештырылды һәм слайд – презентация белән үрелеп барды. Шулай ук, 2018 ел – Россиядә волонтерлар елы буларак билгеләп үтелә. Андый ирекле ярдәмчеләр хәрәкәте безнең районда да бар. Шуңа күрә, Толстой укуларын уртак оештыру максатыннан әлеге юнәлеш буенча шөгыльләнүче берничә укучы китапханәгә чакырылды. Әлеге чара язучының белемгә омтылыш турындагы кечкенә әсәре - «Филиппок» хикәясе буенча фикер алышудан башланды. Волонтерлар китап укучыларга әсәрнең нибары берничә генә биттән торуына карамастан, ни өчен күңелгә шулкадәр тирән уелып керүе хакында аңлаттылар, шулай ук, Толстой әсәрләре буенча бик күп сораулар бирделәр. Соңыннан язучының намуслы, гадел, һәм ярдәмчел булырга өйрәтүче «Косточка» һәм «Птичка» кебек гыйбрәтле хикәяләре укылды.