гыйнвар, 2018 ел
чәршәмбе

Олы Мишә урта мәктәбендә эстетик тәрбия бирү айлыгы бара. Айлыкта план нигезендә төрле чаралар үтә. Башлангыч сыйныф укучыларына “Җимлек” операциясе игълан ителде. «Оста куллар » түгәрәгенә йөрүче балалар арасында “Кышкы матурлык” дип аталучы фотоконкурс үтте. ”Гарәп графикасы” һәм « Яшь журналист » түгәрәге әгъзалары «Тамчы шоу» интеллектуаль уенында көч сынаштылар.Тәнәфесләрдә җырлы-биюле уеннар оештырыла.

2018 елның 24 гыйнварында  “Батыр” спорт комплексында “Теләче” балалар яшүсмерләр спорт  мәктәбе  авыл хуҗалыгының атказанган механизаторы  Миңнегали Сафин призына 2002 елда туган һәм аннан кечерәк яшьтәге балалар һәм яшүсмерләр арасында  көрәш буенча район беренчелеге үткәрде. Ярышта барлыгы 95 яшь көрәшче катнашты.

20 гыйнвар көнне Ямбулат авылы китапханәсендә "Ул - туган як җырчысы" дип исемләнгән Габдулла Тукай иҗатында туган якка багышланган шигырьләр буенча әңгәмә үткәрелде. Бу әңгәмә туган табигатькә мәхәббәт тәрбияләүгә багышланды.

Шул уңайдан 23 гыйнвар көнне Урта Мишә авыл китапханәсендә бөек язучы – Лев Николаевич Толстойның тууына 190 ел тулуга багышланган «Л.Николаевич- писатель, мыслитель, пророк» исемле  китап күргәзмәсе төзелде һәм буклет эшләнде. Күргәзмәдә авторның китапханә фондында булган әсәрләре тәкъдим ителде. Әлеге күргәзмә белән китап укучылар 2018 елның ахырына кадәр таныша алачаклар.

Муниципаль район башлыгы Илдус Зарипов, район авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе җитәкчесе Ралиф Низаметдинов катнашында узган чарада әүвәл 2017 елда терлекчелек өлкәсендә куйган эшкә нәтиҗә ясалды, алдагы көннәргә бурычлар билгеләнде.

Мәктәпкәчә тәрбия учреждениеләренең төп бурычы балаларны рухи яктан бай, физик яктан сәламәт итеп үстерү. Алар төрле юллар белән тормышка ашырыла. Ә шулар арасында иң әһәмиятлесе – уеннар.  Ул нәниләргә шатлык китерә,  өлгерлек, җитезлек, кыюлык, тапкырлык кебек матур сыфатлар тәрбияли дөньяны танып белергә өйрәтә. Бакчабызда яшь үзенчәлекләрен искә алып  төрле сюжетлы-ролле уен почмаклары булдырылды.

23 января 2018 года в МБОУ «Узякская СОШ» Тюлячинского района для учащихся 8 - 11 классов проведен учебный курс для школьников в сфере защиты прав потребителей. Специалист отдела развития и координации внутреннего рынка Арского территориального органа Госалкогольинспекции РТ рассказала школьникам о действии и правоприменении Закона РФ «О защите прав потребителей», об основных потребительских правах, сроках удовлетворения требований потребителей, о порядке предъявления претензии в случае нарушений прав потребителей, а также о том, куда можно обратиться за помощью для защиты нарушенных прав.

2018 елның 22 гыйнвар көнендә “Родник” халыкка социаль хезмәт күрсәтү буенча комплекслы узәге белгечләре «Тату гаилә» дип исемләнләнгән программа кысаларына таянып гаиләдә тәрбия алымнарын ачыклау максатыннан әти-әниләргә «Ялларыгыз ничек уза?» дип аталган тест үткәрелде.

2018 елның 22 гыйнвар көнне “Родник” халыкка социаль хезмәт күрсәтү буенча комплекслы узәге белгечләре,  « Возьмемся за руки- друзья!»  дип исемләнләнгән программа кысаларына таянып, исәптә торган балалар  белән  унынчы дәресен үткәрделәр.

Аяз Мирсәет улы Гыйләҗев 1928 елның 17 гыйнварында Татарстанның Сарман районы Чукмарлы авылында укытучы гаиләсендә туган. А. Гыйләҗев — Татарстанның Г.Тукай һәм РСФСРның М.Горький исемендәге дәүләт бүләкләре, Татарстан язучылар берлегенең Г. Исхакый һәм С. Рәфыйков исемендәге әдәби премияләре иясе, Татарстанның, Россиянең атказанган сәнгәть эшлеклесе. Күргәзмәдә авторның китаплары, тормыш һәм иҗат юлы турында язылган мәгълүматлары урын алды.