сентябрь, 2017 ел
сишәмбе

Исполнительный комитет Тюлячинского муниципального  района извещает о проведении опроса населения, утверждённого Распоряжением Правительства Российской Федерации от 5 сентября 2015 года №1738-р, в целях определения уровня внедрения Стандарта развития конкуренции в субъектах Российской Федерации, исполнение требований которого непосредственно влияет на оценку эффективности деятельности главы субъекта Российской Федерации.

2017 елның 5 сентябренә булган мәгълүмәтләргә караганда 15287 гектарда игеннәр суктырылган, 47480 тонна икмәк җыеп алынган. Икмәк чыгышы бер гектардан 31,1 ц.тәшкил итә. Шулай ук 3200 гектарда көзне арыш, 1600 гектарда көзге бодай чәчелгән. 6100 гектарда җирләр эшкәртелгән.

Алан, Агролак, Сауш бүлекчәсендә эш оешкан төстә бара.

Очрашуга шушы мәктәпне тәмамлаган РФ Мәгариф отличнигы, Татарстанның атказанган укытучысы Латыйпова Саимә Әхәт кызы, ТРның әйдәп баручы укытучысы, югары категрияле педагог Обрезкова Альбина Петровна, «Россиянең почетлы мәгариф хезмәткәре”, ТР мәгариф министрлыгының “Мәгариф өлкәсендәге уңышлары өчен” дигән күкрәк билгеләре иясе, югары категорияле педагог  Иванова Екатерина Владимировна килгән иде. Альбина Петровна «Село Абди. Прошлое, настоящее и…?», «Герой Советского Союза Ксенофонтов Александр Кузьмич» (пояснение к фотографиям), «Абдинской школе 175 лет» дигән китаплары белән таныштырды, укучылары белән җыр дәресе дә үткәрде. Чарада укытучылар да, мәктәпне тәмамлаучылар да чыгыш ясады. Очрашу чәй табыны артында дәвам итте.

В 2017-2018 учебном году ученики 5 класса Большемешинской средней общеобразовательной школы стали участниками образовательно-воспитательного проекта «Дневник безопасности школьника», который функционирует в рамках портала «Сакла». 1 сентября пятиклассники получили печатное издание под названием «Дневник безопасности школьника», которое представляет собой обучающий комикс с заданиями.Вся система продуктов портала «Сакла» может оказать педагогам большую помощь при подготовке тематических мероприятий.

Балалар күңелле бәйгеләрдә катнаштылар, эстафеталарда ярыштылар. Һәр бала әлеге чарада бүләкләр алып канәгать калдылар.

Ә тәмәке тартмау-ул яшәеш нормасы. Моннан ничек котылырга һәм булдырмый калырга соң? Иң элек тәмәкедән үзеңә баш тартырга,  иптәшләреңне сәламәт яшәү рәвеше алып барырга күндерергә, тәмәкенең зыяны турындагы  әдәбият укырга. Шуны күздә тотып, Айдар авыл китапханәсе яшь буында сәламәт яшәү рәвешен алып бару теләге уяту, тәмәке тартуның кешенең эчке дөньясына һәм тышкы кыяфәтенә начар тәэсир итә торган зарарлы гадәт икәнлегенә төшендерү максатыннан  “Тәмәке тарту-сәламәтлеккә зыян” дип исемләнгән буклет тәкъдим итте.

1 сентябрь көнне Ямбулат авылы китапханәсендә бөтенроссия бәйрәме - "Белем көне" уңаеннан "Кеше тормышында белемнең әһәмияте" дип исемләнгән, яшь буынга тормышта үз урыннарын дөрес сайлауда булышу максатыннан, китапханәгә экскурсия үткәрелде.