март, 2017 ел
чәршәмбе

28  нче март көнне Теләче урта гомумбелем мәктәбенең татар теле һәм әдәбияты укытучылары һәм милли белем буенча директор урынбасары  Д.Г. Фәтхрахманова    Иске  Җөри урта мәктәбендә оештырылган   татар теле һәм әдәбияты укытучыларының республика семинарында  катнаштылар. ” Татар теле һәм әдәбияте дәресләрендә  мөһим  проблемалар» дигән темага фикер алыштылар.

Уенда катнашучылар кече һәм урта яшьтәге мәктәп укучылары. Әдәби квест – ул уен - эзләнүнең бер төре. Иң элек, балалар алдан укып килергә тиешле әдәбият исемлеге төзелде. Аннан соң уенда катнашучыларга китап укуга юнәлтелгән, сюжет һәм геройлар белән бәйләнгән маршрут тәкъдим ителде. Әдәби уен коллектив рәвештә уздырылды, шулай да һәркемгә җавапның үзе уйлаган вариантын әйтергә мөмкин иде. Шулай итеп, балалар бердәм һәм матур итеп командада уйный белүләрен, бернигә дә карамастан максатка ирешүләрен, авыр хәлдән чыга белергә һәм кыен хәлдә калган иптәшенә булышырга кирәклеген күрсәттеләр. Уен бик кызык һәм мавыктыргыч килеп чыкты.

29 март көнне Теләче муниципаль районының ҖЧҖ «Тукаш» хуҗалыгында тракторларга хәм арбаларга дәүләт техник карау уздырылды.

Техниканы карауга барлыгы 18 берәмлек трактор, 10 берәмлек арба әзерләнеп куелган иде. Тракторларның әзерлеген тикшерү вакытында, механизатор белән тәэмин ителүве, аларның тракторист - машинист таныклыгы булувы, тракторларның хәм арбаларның учетта торган документлары барлыгы тикшерелде. Шулай ук, тракторлар техник үлчәү приборлары белән тикшерелде.

28 март көнне Теләче муниципаль районы ҖЧҖ «Игенче» хуҗалыгында тракторларга хәм арбаларга дәүләт техник карау уздырылды, шулай ук авыл хуҗалыгы машиналарын язгы-кыр эшләренә әзерлеге тикшерелде.

Техниканы карауга барлыгы 22 трактор, 9 арба әзерләнеп, тезелеп куелган иде. Тракторлар техник үлчәү приборлары белән тикшерелде. Шулай ук, тракторларның әзерлеген тикшерү вакытында, механизатор белән тәэмин ителүве, аларның тракторист - машинист таныклыгы булувы, тракторларның  хәм арбаларның учетта торган документлары барлыгы тикшерелде.

28 март көнне Теләче муниципаль районының ҖЧҖ «Алан» хуҗалыгында тракторларга хәм арбаларга дәүләт техник карау уздырылды, шулай ук авыл хуҗалыгы машиналарын язгы-кыр эшләренә әзерлеге буенча семинар-киңәшмә үткәрелде.

Семинарда Татарстан Респупликасының авыл хуҗалыгы хәм азык-төлек министры урынбасары  Н.Н.Хазипов, Татарстан Республикасының дәүләт техник күзәтчелек итү идарәсе җитәкчесе урынбасары М.А.Халиков, Теләче муниципаль районы башлыгы урынбасары А.Г.Фатхуллин, авыл хуҗалыгы хәм азык-төлек идарәсе җитәкчесе Р.Х.Низамутдинов, үзйөрешле машиналар хәм техник торышына күзәтчелек  итү идарәсе житәкчесе Х.Х.Назиров, авыл хуҗалыгы идарәсе белгечләре, хуҗалык житәкчеләре, баш инженерлар хәм хуҗалыкларның башка белгечләре катнашты.

«Фонд поддержки слепоглухих «Со-единение» проводит Всероссийскую перепись для осуществления системной поддержки и социальной интеграции людей с одновременным нарушением слуха и зрения.

Проведение переписи обусловлено отсутствием точных данных о количестве людей с одновременным нарушением слуха и зрения в России. Фонд «Со-единение» призывает всех неравнодушных людей принять участие в переписи. Люди с одновременным нарушением слуха и зрения часто бывают почти незаметны и невидимы в социуме, ведут затворнический образ жизни, их поиск крайне затруднен. Поэтому важно, чтобы про перепись узнало максимальное число граждан — тогда вероятность найти этих уникальных людей будет существенно выше.

Биредә кече һәм урта яшьтәге мәктәп укучылары катнашты. Әдәби ярышның максаты: язучы К.И. Чуковский иҗатына карата кызыксыну уяту иде. Шулай итеп, без балаларга К.И. Чуковскийның гаҗәеп бай әкиятләр дөньясын ачып бирергә, алардагы акыллылык һәм матурлыкны күрә белергә; әкиятләрен хөрмәт итәргә һәм яратырга өйрәттек. Китап укучыларда К.И. Чуковский әсәрләре аша яхшылыкның явызлыкны җиңүен, көчсезләргә һәм яклаучысызларга карата кызгану хисләре тәрбияләргә тырыштык.

Күргәзмәгә күренекле театр артистлары тормышы турында язылган китаплар һәм Республикабызда театр тарихын чагылдырган экспозицияләр куелды.

24 март көнне Үзәк урта мәктәбе базасында район буенча педагогик укулар оештырылды. Бу укуларда безнең  Баландыш төп мәктәбеннән 2 укытучы үзләренең эш алымнары белән уртаклаштылар.  Район күләмендә беренче тапкыр уздырылучы бу бәйгедә Заббарова Г. Н. беренче урынны яулап,  грамота белән бүләкләнде. Шакирова  Ә.З.  рәхмәт хатына ия булды.

28нче март көнне Теләче 2нче балалар бакчасы педагоглары Галимова Н.Ф. һәм Закирова А.Х. Балтач муниципаль районының 5нче номерлы Балтач балалар бакчасы базасында уздырылган "Федераль Дәүләт белем бирү стандартлары аша балалар арасында юл һаләкәтен булдырмау һәм кисәтүне гамәлгә ашыру" дигән темага региональ практик семинарда катнаштылар. Семинар барышында 5нче номерлы Балтач балалар бакчасы педагоглары ачык чаралар күрсәттеләр һәм бу өлкәдә үзләренең эш тәҗрибәләре белән уртаклаштылар. Безнең балалар бакчасы педагоглары семинардан үзләре өчен бик күп файдалы һәм кирәкле мәгълүмат алып кайттылар.