март, 2017 ел
сишәмбе

Балалар ике командага (Айболит, Мойдодыр) бүленеп рәсем ясауда, осталыкта, тизлектә көч сынаштылар. Алар «Вспомни сказку», «Кто есть кто», «Найди отгадку в зашифрованной загадке», «Собери целое», «Снабди свою команду необходимыми вещами», «Корзина с потерянными вещами» исемле конкурсларда катнаштылар.Бәйгедә дуслык җиңде.

Шулай ук әлеге чарага авторның китапларыннан торган китап күргәзмәсе дә төзелде.

На заседание были приглашены и заслушаны: руководитель ООО «Тукаш» (по уплате недоимки), главы Узякского, Шадкинского сельских поселений, руководитель Тюлячинского сельского исполнительного комитета (по организации сбора недоимки по имущественным налогам поселения). На заседание также принимали участие специалисты министерства финансов Республики Татарстан. Были поставлены задачи, определены работы по уменьшению задолженности (недоимки) юридических и физических лиц по налогам в бюджеты различных уровней.

Китапханәче  Шәүкәт Биктимеровның тормыш һәм сәнгать юлы турында сөйләде, папка-файлга күзәтү ясалды. Атаклы артист "Шәүкәт Биктимеров" китабына күзәтү үткәреп, театрдан өзекләр укылды.

Бу бәйрәм театр артистларының гына бәйрәме түгел, ә барлык театр сәнгатен яратучылар көне  дә. Ул 1961 елдан бирле үткәрелә. Әлеге дата уңаеннан Шәтке авылы китапханәсендә “Театр яктылыкка, нурга илтә, кире юлга җибәрми, уңга илтә” дип исемләнгән стенд һәм китап күргәзмәсе ясалды.

Балаларны ике  төркемгә бүлеп,  туп, кыршау, скалкалкалар белән төрле ярышлар оештырылды. Ике команда да  бертигез очколар җыеп, дуслык җиңде. Уеннар һәр баланың күңеленә хуш килде.

26 март көнне китапханәдә  уздырылган "Китап минем кулымда, сердәшем ул гомер юлымда” дип исемләнгән мәгълүмати сәгать кысаларында  китапханәнең  актив укучыларына  кызыклы китаплар тәкъдим ителде. Балалар китапханә буйлап сәяхәт иттеләр, үзләрен кызыксындырган күп кенә сорауларга җавап таптылар.

28 нче март көнне Балтач муниципаль районының «Катнаш төрдәге Балтач 5 нче балалар бакчасында “Федераль дәүләт белем бирү стандарты шартларында  юл йөрү кагыйдәләренең профилактикасы“ дигән тема буенча зона семинары узды. Зона семинар-киңәшмәдә Саба, Атнә, Арча,Теләче, Балтач, районнарыннан тәрбиячеләре катнашты.Безнең 3нче балалар бакчасыннан  Сафина Е.В. һәм Замалиева Г.Г.катнашты. Семинарда балаларның урамда һәм юлда үзләрен тоту кагыйдәләренә өйрәнүгә әзерлекне,

эшчәнлекләрдә әкият персонажлары, балаларның яраткан уенчыклары “килү”, заманча һәм информацион-коммуникатив технологияләрне куллану балаларның игътибарын тупларга, аларны активлаштырырга ярдәм итүләре турында сүз барды.Семинарда катнашучылар сертификатларга лаек булдылар.

Шушы бәйрәм уңаеннан, Алан авылы китапханәсендә, Татарстанның атказанган мәдәният хезмәткәре - Рауза Юныс кызы Каюмовага багышланган стенд эшләнде.Ул - 39 ел Алан авылы китапханәсендә эшләгән. Рауза апа бик талантлы, ачык күңелле, үз эшенең остасы булган хезмәткәр. Ул һәрвакыт бөтен җаны - тәне белән халык язмышы өчен янып яшәгән, аның тормыш - көнкүрешен яхшырту турында кайгыртып, мәдәниятыбыз, гореф - гадәтләребезне саклау һәм үстерү өчен тырышып эшләгән кеше буларак, безнең күңелләрдә мәңге сакланыр.

Бу конкурста «Почемучки» клуб берләшмәсенә йөрүче балар катнашты. Алар үзләренең нинди әкиятләр белүләрен, нинди хикәяләр укыганнарын сөйләделәр. Соңыннан исә үзләренең яраткан әкиятләренә багышлап рәсемнәр ясадылар.

Балаларга “Мәрхәмәт елмаюдан башлана” дигән темага презентация тәгъдим ителде, “Син, әдәпле баламы?” дигән темага тест үткәрелде. “Иң матур сүз” китабыннан өзекләр укылды.