март, 2017 ел
сишәмбе

Сезне язның иң матур, соклангыч бәйрәме – 8 Март – Халыкара хатын-кызлар көне белән котлыйм. Бу барыбыз өчен дә аеруча якын, аерым көн. Җирдә табигатьнең уяну мәле, кояш та яктырак, җылырак карый кәефләрдә күтәренке, кешеләрнең йөзендә елмаю балкый. Хатын-кызларыбыз да үзләренең матурлыклары, мөлаемлыклары, киң күңеллелекләре белән язны хәтерләтә. Димәк, яз һәм гүзәл затларыбыз бәйрәме юкка гына бергә туры килмәгән.

Кичә башында китапханәче әлеге бәйрәмнең килеп чыгу тарихын сөйләп узды.Чәчәктән төрле композицияләр эшләу тәртибе белән таныштырды. Шулай ук бу көнне  китапханәдә «Быть женщиной великое искусство» исемле китап күргәзмәсе дә эшләнде.

Узган елда хоккей турниры булса, бу елны волейбол ярышы оештырылды.  Бу ярышта 4 команда  катнашты.  Аларны китапханәче Хузиахметова З. һәм  авыл җирлегеннән Тимербаева А. казанда пешкән пылау һәм самавырда кайнаган чәй белән сыйладылар. Катнашучылар  мондый бәйрәм оештырган өчен, авыл җирлеге башлыгына үзләренең рәхмәтләрен җиткерделәр.

Бу чарада “Җәүһәр” клубына йөрүче ханымнар һәм аларның тормыш иптәшләре катнаштылар. Алар татар халык җырларын искә төшерделәр һәм җырладылар. Бу чара катнашучыларның күңелләренә хуш килде.

Шул уңайдан Казаклар  авыл китапханәсендә "Язган гомер – булмасын күмер!” дип исемләнгән наркоманиягә каршы көрәш темасын яктырткан буклетлар, китаплардан торган күргәзмә куелды.

Күргәзмәгә төрле яшьтәге укучылар өчен татар һәм рус телләрендәге китаплар куелды. Җитди эчтәлекле, яшәү мәгънәсе һәм тормыш фәлсәфәсенә кагылышлы уй-фикерләр белән сугарылган романтик рухлы китаплар укучылар күңеленә хуш килер.

3 март көнне Сауш авылы китапханәсендә ясле балалары өчен Татарстан Республикасы президенты Рөстәм Миңнехановның туган көне булып узу уңаеннан “Президентыбызга – 60 яшь” дип исемләнгән танып – белү сәгате үткәрелде. Анда балаларга аның тормыш юлы, алып барган эшчәнлеге турында сөйләнелде.

2 март көнне Сауш авылы китапханәсендә Юныс Әхмәтҗанов тууына 90 ел тулу уңаеннан Сауш авылы китапханәсендә “Татар ашлары остасы” исемле китап күргәзмәсе куелды. Андагы кызыклы рецептлар китап укучыларга тәкъдим ителде.

Һәм ул серле сандыкның иң кадерле хәзинәсе – китап. Ә китап белән укучы арасында һәрвакыт китапханә һәм китапханәче тора. 4 март көнне Урта Мишә авылы китапханәчесе күчмә китапханә белән Җәнәй авылында булды.

7 март  көнне Олы Кибәхуҗа башлангыч  мәктәбенең  укучылары белән  “Ягез  әле, кызлар!” конкурсы үткәрелде.   Конкурста  “Елмаю” һәм “Шатлык” командалары катнашты. Бәйрәмне үткәрү өчен кызыклы программа төзелгән иде. Кызлар җитезлектә, тапкырлыкта, уңганлыкта көч сынаштылар. Конкурс башында малайлар кызларны бәйрәм белән тәбрикләделәр һәм җырларын бүләк иттеләр.